O mnie

Ja zarabiający kabel podczas Podkarpackiego Zjazdu Krótkofalowców 2021 w Marysinie

Nazywam się Piotr Wilkoń, mój znak wywoławczy to SQ8L. Pochodzę z Rzeszowa, a obecnie więcej mieszkam w Krakowie. Radiokomunikacja zaczęła mnie interesować na poważnie w połowie 2015 roku, miałem wówczas 14 lat. Po przygotowaniach przystąpiłem do egzaminu w marcu 2016 roku i otrzymałem znak SQ8VPS. Od początku 2019 roku posiadam także znak SQ8L, który stał się moim głównym znakiem. Ponadto w maju 2021 roku otrzymałem amerykański znak AD2BZ (Extra).

Jako osoba o zainteresowaniach typowo technicznych zajmuję się głównie elektroniką i programowaniem (przede wszystkim niskopoziomowym, piszę w C i C++). Szczególnie interesuje mnie radiotechnika i budowa obwodów w. cz., ale zajmuję się także systemami wbudowanymi (embedded). Fascynują mnie również techniki cyfrowego przetwarzania sygnału (DSP) i kodowania, przede wszystkim pod kątem telekomunikacji. W 2024 roku ukończyłem studia inżynierskie na AGH na kierunku Elektronika i Telekomunikacja, a następnie rozpocząłem studia magisterskie na tym samym kierunku.

Jeśli chodzi o krótkofalarstwo, jestem aktywny wszystkimi emisjami na falach krótkich, ale w większości na CW. Szczególnie lubię DXować i „polować” na nowe kraje, a także brać udział w zawodach. W tym momencie mam zrobione łączności z ponad dwustoma DXCC. Na UKF jestem aktywny w FM i C4FM lokalnie i w podróżach. Poza tym jestem operatorem rzeszowskiego digi SR8NDR, a także jednym z konstruktorów/modernizatorów lokalnych przemienników. Byłem jednym z prowadzących klub SP8POP przy SP nr 18 w Rzeszowie, a aktualnie jestem aktywnym członkiem klubu SP8PRZ oraz operatorem na stacji contestowej SP8R. Poza tym należę do OT-18 PZK, w którym sprawuję funkcję członka zarządu, SP DX Clubu (#959), SKCC (#18510) i PKRVG.

Wiele różnych projektów i pomysłów sprawiło, że, chcąc podzielić się nimi, założyłem tę stronę (mam nadzieję, że tym razem na poważnie) i postaram się w miarę możliwości ją uzupełniać.

e-mail: sq8vps(małpa)gmail.com

Początki, listopad 2015, kilka miesięcy przed uzyskaniem licencji. Pierwsze anteny odbiorcze – prosty dipol i eksperymentalny MiniWhip. Pozostały po nich tylko wspomnienia.